9 sierpnia 2016

DIY - jak uszyć getry (+ darmowy wykrój)

sie robi_jak uszyc getry_wykroj

Jeśli do tej pory nie wiedzieliście, jak banalnie proste jest uszycie getrów, to teraz przyszedł czas na rozwianie wszelkich wątpliwości.-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - Pierwsze getry, jakie uszyłam były... hm... powiedzmy w miarę okej. Nieco improwizowane, bo szyte na podstawie kombinacji narysowanego przeze mnie wykroju oraz starych getrów.
Oczywiście  improwizowanie jest spoko i przecież trzeba sobie jakoś radzić w różnych sytuacjach (np. przy braku wykroju), jednak odpowiedni wykrój, to więcej niż połowa sukcesu podczas szycia.


Ostatnio podczas przeszukiwania internetów trafiłam na stronę NOSH.FI i właśnie tam znalazłam DARMOWY WYKRÓJ GETRÓW.


Jest to fińska strona z możliwością przełączenia na język angielski. Instrukcja szycia dołączona do wykroju dostępna jest tylko w języku fińskim, ale od czego jest Google Translate. Chociaż nawet tego Wam nie trzeba, poniżej przygotowałam dla Was instrukcję krok po kroku.

Pominęłam etap przygotowywania wykroju, z tym poradzicie sobie bez problemu sami. Wystarczy pobrać plik PDF, wydrukować, wyciąć, skleić, odrysować, wyciąć gotowy wykrój w wybranym rozmiarze i zacząć szyć!

sie robi_ wykrój na getry darmowy od nosh.fi
Gotowy wykrój składa się z dwóch elementów: nogawki oraz paskaJAK USZYĆ GETRY1   Składamy materiał na pół (prawą stroną do środka), układamy na nim wykrój i przypinamy szpilkami, żeby nie przesuwał się podczas rysowania.


sie robi_szycie getrow


2   Odrysowujemy szablon i dodajemy po 1.5 cm dodatku na szwy (poza górną krawędzią getrów i dołem nogawek).Pasek odrysowujemy przykładając go krótszym bokiem do miejsca zgięcia materiału (bez dodatku na szwy). Dzięki temu uzyskamy jeden długi kawałek materiału na cały obwód pasa.


3   Zdejmujemy wykrój, a materiał spinamy szpilkami po wewnętrznej stronie rysunku tak, aby materiał nie przemieszczał się podczas wycinania. Wycinamy wszystkie elementy.
4   Składamy wycięte nogawki na pół (prawą stroną do wewnątrz), spinamy wzdłuż szwu wewnętrznego i zszywamy.
5   Po zszyciu nogawek połączyć szpilkami przedni i tylni szew krocza i zszyć.


sie robi_instrukcja jak uszyc getry


Nasze getry są już prawie gotowe, zostało już tylko


PRZYSZYCIE PASKA Z GUMKĄ1   Zszywamy krótsze boki paska ze sobą.
2   Przypinamy pasek do getrów (prawa strona materiału paska do prawej strony getrów). Pamiętajmy, aby szew na środku paska ułożyć równo ze szwem na tylnej części getrów. Przyszywamy pasek do getrów.


 


3   Mierzymy się w pasie i docinamy gumkę na odpowiednią długość. Spinamy końce gumki agrafką.


4   Układamy gumkę na wewnętrznej stronie właśnie przyszytego paska (getry cały czas wywinięte są na lewą stronę).


sie robi_szycie_getry_pasek z gumka


5   Nakładamy materiał z paska na gumkę i podwijamy nadmiar do wewnątrz tak, aby dolna krawędź była ładnie wykończona. Dolną krawędź paska przypinamy do powstałego wcześniej szwu łączenia paska z getrami.


   Gdy mamy podwinięty w ten sposób pasek na całym obwodzie, wyciągamy ze środka gumkę i przyszywamy dolną krawędź paska do szwu. Pamiętajmy o pozostawieniu około 2 cm otworu na wprowadzenie gumki z powrotem do środka paska.


7   Po przyszyciu paska przeciągamy przez środek gumkę i ponownie ją spinamy.. Następnie przymierzamy getry, dopasowujemy szerokość gumki, i zaznaczamy na niej miejsce szycia. Zszywamy gumkę i odcinamy nadmiar.8   Zszywamy otwór na pasku, który pozostawiliśmy na wsadzenie gumki.


Tak wygląda przyszyty pasek. Przyszycie go po lewej stronie getrów do szwu łączenia getrów z paskiem spowodowało, że szwy te są zakryte, a sam pasek jest ładnie wykończony. Na koniec można zaprasować pasek, żeby wykończenie na dole nie podwijało się do góry.

sie_robi_diy_getry_pasek z gumka


Blisko, co raz bliżej : )
Został nam ostatni krok w szyciu (przed pierwszym krokiem w nowych getrach!), którym jestWYKOŃCZENIE NOGAWEK1   Zakładamy ponownie getry i zaznaczamy wysokość, na której ma się kończyć nogawka.
2   Wywijamy getry na lewą stronę, podwijamy spody nogawek na wyznaczoną wysokość, spinamy szpilkami i zszywamy ściegiem podwójnym (lub dwa razy pojedynczym, jeśli nie macie podwójnej igły).

GOTOWE!Jak widzicie, nie taki diabeł straszny, a z dobrym wykrojem nie będziecie mieć żadnych problemów i wystarczy godzinka wolnego czasu na uszycie nowych getrów.sie robi_zrob to sam_uszyj sobie getry


Szalejcie z kolorami, wzorami i twórzcie Wasze niepowtarzalne getry!Czego by tu... hm... połamania igieł? ; )

xoxo

AgaBrak komentarzy:
Prześlij komentarz