3 maja 2016

Jak zrobić takie zdjęcie #1

sie robi - jak zrobic takie zdjecie kiwi

Zobaczyliście jakieś zdjęcie w sieci i chcielibyście spróbować czegoś podobnego, ale nie wiecie, jak to zdjęcie zostało zrobione? Czasem odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się z początku wydawać. Wpadajcie sprawdzić, jak zrobić takie zdjęcie!

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - Planuję poprowadzić dla Was serię krótkich wpisów pokazujących, jak powstało dane zdjęcie. Nie będę tu jednak rozpracowywała zdjęć światowej sławy fotografów (i tak by mi się to nie udało). Będę Wam opowiadała o procesie powstawania moich zdjęć, bo tego jak powstały, jestem pewna na 100%. Spróbuję skupić się na co ciekawszych kadrach i efektach. 
Przede wszystkim jednak spróbuję Was przekonać do tego, że 

ciekawe efekty fotograficzne można osiągnąć bardzo prostymi sposobami


Nie potrzeba bogato wyposażonego studia, czy wyszukanych rekwizytów, żeby zrobić fajne zdjęcie, nad którym inni będą się później głowili, jak też ono powstało.

Zapraszam na część pierwszą!
SPOSÓB NA KIWI


Nie przedłużając, zacznę od konkretów, czyli co wykorzystałam do zrobienia powyższego zdjęcia: 


- aparat Canon EOS 600D (każdy inny też będzie dobry)

- obiektyw Canon 50mm f/1.8 (jakikolwiek inny też się nada)

- czarne podłoże (może być matowe lub odbijające światło, u mnie było to czarny, błyszczący stół)

- blenda (można zastąpić folią, białym brystolem itp.)

- statyw (nieobowiązkowy, ale bardzo pomocny)

- źródło światła (możecie wykorzystać lampę lub światło słoneczne)

- bohater zdjęcia - KIWI (inny owoc też będzie mile widziany)
ROBIMY ZDJĘCIE


Przygotowywanie kadru zaczęłam od ułożenia kiwi na stole. Główne źródło światła miałam za sobą, po prawej stronie (poranne promienie słoneczne wpadające przez okno).

Kolejnym etapem było eksperymentowanie z blendą. 
Na początku ułożyłam ją płasko nad owocami. To ustawienie sprawdziło się jedynie przy użyciu blendy jako dyfuzora, powodując, że tło zrobiło się nieco jaśniejsze, kolory mniej intensywne oraz widoczne były ostre cienie rzucane przez owoce, co dało całkiem ciekawy efekt: 


kiwi owoc jak zrobic zdjecie


Żeby osiągnąć jednolicie czarne tło, musiałam wygiąć blendę lekko w łuk i ustawić pod kątem tak, żeby znajdowała się jednocześnie za i nad owocami. 


jak uzywac blendy fotograficznej


Następnie musiałam zdecydować, czy użyć złotej, srebrnej, białej strony blendy, czy może dyfuzora. Złota blenda nieco ocieplała barwy zdjęcia, biała nie odbijała wystarczająco dużo światła, a dyfuzor nie dawał pełnej czerni tła. Wybrałam blendę odbijającą srebrną, którą możecie bez problemu zastąpić brystolem pokrytym folią aluminiową


sie robi - rozne rodzaje blendy fotograficznej


Dopiero połączenie odpowiedniej płaszczyzny odbijającej światło i jej ułożenia względem fotografowanego obiektu dało efekt końcowy.
Jak widzicie, nie potrzeba ani wielkiego nakładu pracy, ani też specjalnego sprzętu, żeby zrobić ciekawe zdjęcie. Bawcie się, eksperymentujcie i dzielcie się Waszymi prostymi sposobami na efektowne kadry!
Powodzenia w fotograficznych eksperymentach!
xoxo

Aga1 komentarz :

  1. Zapomniałam, że blenda ma więcej opcji niż tylko białą.

    OdpowiedzUsuń