17 maja 2016

DIY - jak przerobić męską koszulę

sie robi_jak przerobic meska koszule

Nawet chłopu się czasem znudzi jakaś część garderoby. Koszula już od roku wisi nieużywana? A może zrobiły się dziury na łokciach na obydwu rękawach (tak, to się stało, serio!)? W myśl zasady NIC SIĘ NIE MARNUJE spróbujemy przerobić męską koszulę. 


-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - Nie planowałam tego projektu. Chłopak po prostu przyniósł mi dziurawą koszulę i zapytał, czy chcę coś z nią zrobić. Pomyślałam, że coś, kiedyś, może... No i zrobiłam. Okazało się to całkiem proste, sprawdźcie!
Potrzebujemy tylko kilku rzeczy:

- męską koszulę (ukradzioną z szafy chłopaka, ojca, brata... )

- maszynę do szycia (jak zawsze, nieobowiązkowa, ale dużo ułatwia) lub igłę i nić do szycia ręcznego

- miarkę krawiecką

- szpilki

- nożyczki

- kreda/mydło krawieckieJAK PRZEROBIĆ MĘSKĄ KOSZULĘZaczynamy od zapięcia wszystkich guzików w koszuli i odwrócenia jej na lewą stronę. Następnie spinamy szpilkami w kilku miejscach, żeby przód i tył nie przesuwały się względem siebie podczas rysowania i cięcia. 
Kolejnym krokiem jest zmierzenie 4 długości, które musimy następnie zaznaczyć na koszuli. sie robi_wymiary do przerobienia meskiej koszuli
 1
Pierwsza to długość od szyi do miejsca kończenia się rękawa na ręce. Ja chciałam zrobić koszulę z krótkim rękawem, więc pobrałam miarę od szyi do mniej więcej połowy ramienia. Zostawiamy minimum 5 cm więcej materiału na późniejsze podwinięcie rękawa. Zaznaczamy tą długość na rękawie koszuli, mierząc od kołnierzyka. 
TIP: Podczas mierzenia unieście wyprostowaną rękę do góry pod kątem mniej więcej 45 stopni.2
Kolejną potrzebną miarą jest obwód ramienia, najlepiej w miejscu, w którym ma się kończyć rękaw koszuli. Wartość zmierzonego obwodu dzielimy na pół i zaznaczamy na rękawie, mierząc od jego górnej krawędzi. 
3
Musimy też określić długość naszej koszuli. Aby to zrobić mierzymy długość od barku do biodra(prowadząc miarkę przez środek piersi) i zaznaczamy ją na koszuli, mierząc od góry - wyznaczamy w ten sposób dół koszuli. 

4
Ostatnią potrzebną nam miarą jest szerokość bioder. Wartość obwodu dzielimy na pół i zaznaczamy na koszuli na wysokości, którą wyznaczyliśmy w poprzednim kroku jako dół koszuli. 

TIP: Połowę obwodu bioder dzielimy na pół. Otrzymaną w ten sposób długość 1/4 całkowitego obwodu odmierzamy po obydwóch stronach linii guzików na środku koszuli. W ten sposób wyznaczymy szerokość koszuli idealnie na środku. Gdy mamy już wyznaczone wszystkie powyższe linie i punkty, możemy wyznaczyć dokładną linię cięcia/szycia. Prowadzimy płynną, półokrągłą linię od wyznaczonego punktu dołu/boku koszuli w górę. Kończymy zaznaczanie linii na wyznaczonym wcześniej końcu rękawa. Dzięki płynnie poprowadzonej linii za jednym razem zwęzimy całą koszulę oraz rękawy, a dodatkowo otrzymamy lekki efekt rękawów-nietoperzy.

sie robi_przerobka krawiecka szycie meskiej koszuli*Ja dodatkowo narysowałam na środku 2 trójkąty od zaznaczonego, nowego dołu koszuli, aż do jej rzeczywistego dołu. Te kawałki materiału będzie można później związać w supełek. Możecie ten krok pominąć, jeśli chcecie mieć proste wykończenie koszuli u dołu. Tak mniej więcej powinny przebiegać linie cięcia i późniejszego szycia:

Najtrudniejsze za nami : ) 
Teraz spinami szpilkami przód i tył koszuli wzdłuż zaznaczonych linii po ich wewnętrznej stronie. Dzięki temu przód i tył koszuli pozostaną po cieciu równo ułożone i gotowe do zszycia. 
Odcinamy zbędne fragmenty materiału pamiętając o pozostawieniu około 1-2 cm marginesu na szwy

Zszywamy boki koszuli i doły rękawków. 

Ostatnim krokiem jest podwinięcie i podszycie dolnej krawędzi koszuli oraz rękawków. 

U mnie efekt końcowy wygląda tak: 


sie robi_ przerabianie meskiej koszuli


Próbowaliście kiedyś takiego przerabiania ubrań? To łatwy sposób na powiększenie garderoby za free ; ) Bawcie się, eksperymentujcie, może zamiast koszuli uszyjecie sobie sukienkę. Możliwości jest wiele. I nie zapomnijcie podzielić się Waszymi sposobami na takie proste, krawieckie przeróbki.
Miłego szycia!
xoxo

Aga
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz