26 kwietnia 2016

Triki z obiektywami - prosty sposób na tilt shift i makro

sie robi freelensing triki z obiektywami

Dobrze jest czasem odejść od konwencjonalnego sposobu działania. Fotografia daje nam ogromne pole do popisu w dziedzinie eksperymentowania. Pokażę Wam dzisiaj kilka z wielu sposobów na użycie obiektywu w nieco mniej standardowy sposób. Takie tam sztuczki magiczki...

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - TILT SHIFT NA KAŻDĄ KIESZEŃKażdy z nas widział wiele zdjęć wykonanych w tej technice: miasta wyglądające jak makiety, ludzie jak ołowiane żołnierzyki. Są dwa, popularne sposoby na uzyskanie tego efektu. Jeden z nich to oczywiście zakup drogiego obiektywu Tilt Shift za kilka tysiaków. Inny, dużo tańszy, to dodanie tego efektu na zwykłe zdjęcie w programie graficznym, ale to już nie to samo...

Co się jednak stanie, gdy odkręcimy obiektyw i jedynie zbliżymy go do aparatu na niewielką odległość?


Wtedy dopiero zaczyna się szaleństwo!
Ta banalnie prosta technika to FREELENSING. Uzyskamy dzięki niej bajeczny, malarski, ekspresyjny efekt tilt shift bez drogich obiektywów, czy edycji zdjęcia w programie graficznym.


sie robi_tilt shift freelensing sztuczki z obiektywem


Efekt, który daje nam ten prosty zabieg to ograniczenie obszaru ostrości do bardzo wąskiego fragmentu na zdjęciu. W zależności od ułożenia obiektywu, możemy uzyskać pasek pionowy, poziomy lub skośny, w różnych miejscach kadru. Dodatkowo mogą pojawić się plamy koloru lub cienia wynikające ze zmiany ilości oraz kąta padania światła na matrycę.


sie robi_freelensing odkrecony obiektyw


Już minimalne przesunięcie obiektywu względem aparatu lub zmiana kąta nachylenia daje nam inny efekt końcowy. Możliwości są wręcz nieskończone. 
Opowiadałam wcześniej o niepowtarzalnym klimacie, jaki można uzyskać używając lustrzanki cyfrowej z analogowym obiektywem. Jeżeli dodamy do tego jeszcze freelensing, to otrzymamy cudowne efekty.


zdjęcie wykonane w standardowy sposób (obiektywem cyfrowym)
zdjęcie tego samego kadru wykonane odkręconym obiektywem analogowym przyłożonym do aparatu
zdjęcie wykonane w standardowy sposób (obiektywem cyfrowym)
zdjęcie tego samego kadru wykonane odkręconym obiektywem analogowym przyłożonym do aparatu
A MOŻE MAKRO?Proszę bardzo, nic prostszego. Jedyne, co musicie zrobić, to odwrócić obiektyw tyłem na przód i przyłożyć do aparatu. To kolejny sposób na zaoszczędzenie sporej sumy, którą trzeba wydać na specjalny obiektyw. 


sie robi_triki z obiektywami makro


Fotografię makro bez problemu wykonacie obiektywem, który już posiadacie (tak, analogowym też). Co prawda nie zrobicie w ten sposób portretu mrówce, ale już jakiś ładny kwiatek powinien wyjść na zdjęciu całkiem zadowalająco.


sie robi_sztuczki z obietywami makro
TYLKO OSTROŻNIE!


Przy wykonywaniu tego typu sztuczek z obiektywami musicie zachować szczególną ostrożność:

- uważajcie, żeby nie uszkodzić matrycy

- zadbajcie o to, żeby brud nie dostawał się do środka aparatu

- chrońcie zewnętrzne i wewnętrzne szkło obiektywu przed zarysowaniemsie robi_freelensing triki z obiektywami


Pozostaje mi tylko życzyć Wam miłej zabawy i owocnych godzin eksperymentowania z obiektywami. : )Niech wena będzie z Wami!
xoxo

Aga


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz