20 lutego 2016

Pirografia - wypalamy w drewnie

sierobi_co to jest pirografia i jak zaczac wypalanie w drewnie

Brzmi jak przepis na spalony dom, ale nie bójcie się. Wypalanie w drewnie to w rzeczywistości niegroźne, przyjemne, a wręcz relaksujące zajęcie, którego warto spróbować. Niepotrzebne są nam specjalistyczne, trudno dostępne sprzęty, ani stolarski warsztat. Za pirografię można się zabrać od zaraz w zaciszu domowym. Pirografia? Brzmi jakoś znajomo, prawda? Ale nie, nie będziemy dziś robić pierogów, ani tym bardziej grafiki z wizerunkiem Michała Piróga... Nie ma to jak dobry suchar na początek!
No dobra, ale co właściwie będziemy robić? Będziemy rysować na drewnie... OGNIEM! 
Dobrze, wystarczy, już się ogarniam i piszę co i jak.


NARZĘDZIA DO PIROGRAFII


Może Was zaskoczę, ale do pirografii będzie nam potrzebny pirograf. Jest to maszynka, która wyglądem i zachowaniem przypomina lutownicę, taką małą, precyzyjną. Najczęściej występuje w zestawach z wymiennymi końcówkami do rysowania różnego rodzaju linii lub wypełniania rysunku. 
W zestawie powinna znajdować się też metalowa podstawka, na którą możecie odłożyć pirograf podczas pracy. Jest też drugi rodzaj pirografu, którego końcówką jest wygięty kawałek drutu. 

TIP: Wyłączcie pirograf i odczekajcie chwilę przed wymianą końcówki, zanim ta nie przestanie być gorąca. Dla pewności możecie użyć kombinerek, żeby bezpiecznie wymienić końcówkę bez dotykania jej bezpośrednio palcami. 

Pirografy są do znalezienia w sklepach plastycznych i oczywiście w internecie, taniutko - sprawdź.

sierobi_narzedzie do wypalania w drewnie pirograf


JAK ZACZĄĆ


Wystarczy zaopatrzyć się w pirograf, kawałek drewna i pomysł. Wygodnie jest narysować wcześniej  szkic ołówkiem, a następnie wypalać. Z czasem , gdy nabierzecie wprawy możecie iść na żywioł i tworzyć bez szkicu. Po włączeniu pirografu musicie odczekać chwilę, aż ten się nagrzeje. Możecie sprawdzać poziom nagrzania oraz rodzaj linii na osobnym, testowym kawałku drewna. 
Gdy pirograf jest rozgrzany, możecie przystąpić do działania. Ja osobiście bardzo lubię efekt powstały po rysowaniu techniką pointylizmu, czyli kropeczkami. 
CO ROBIĆ?


Wszystko! Ogranicza nas wyobraźnia, wiadomo. Inspiracje jednak są przydatne:


obrazek na płaskiej desce do powieszenia na ścianie

ozdoby choinkowe (można nawet wypalić coś na cynamonie!)

dekoracyjna drewniana ramka na zdjęcia

drewniany przedmiot ze specjalną dedykacją dla konkretnej osoby (świetny pomysł na własnoręcznie wykonany prezent)

ręcznie zdobione drewniane kuchenne przybory

ozdabianie mebli


To tylko kilka propozycji z całego morza inspiracji. W bezkresnym internecie możecie ich znaleźć o wiele więcej. Osobiście polecam zacząć poszukiwania od portali ze sklepami internetowymi jak np. DawandaDecobazaar czy Etsy, gdzie znajdziecie dużo fajnych pomysłów.

Na stronach zagranicznych pomoże Wam w tym wpisywanie w wyszukiwarkach haseł takich, jak pyrography, czy wood burning.


sierobi_inspiracje pirografia ozdoby swiateczne

KONSERWACJA


Skoro już się tak napracowaliśmy, żeby zrobić coś ładnego, to wypadałoby to dobrze zabezpieczyć. 
W przypadku drewna możecie użyć lakieru bezbarwnego, z odcieniem lub bejcy, czy czegokolwiek, co dobrze i na długo zabezpiecza drewno przed brudem i wilgocią. 
Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić kogoś do pirografii i że pomogłam w znalezieniu inspiracji do wypalenia w drewnie własnego dzieła. Pochwalcie się, jak Wam wyszło :) 

Na koniec zerknijcie tutaj na krótki filmik zrobiony przez mojego zdolnego chłopaka, ze mną i pirografią w rolach głównych (no i z kotem - wiadomo).

Miłego wypalania!


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz