22 lutego 2016

DIY - jak uszyć prostą torbę z kieszonką
W najbliższym czasie może być sporo szycia, jako że dostałam w prezencie maszynę i od tego momentu (czyli już prawie 3 tygodni) nie można mnie od niej oderwać. Szyję jak szalona. To pewnie przez babcię-krawcową, siedzi mi to w genach po prostu :) Dzisiaj prosty projekt - szyjemy torbę w koty.Dobra, jest maszyna, ale co dalej. Nie bardzo miałam z czego szyć, więc od razu pojechałam do Ikei, żeby zaopatrzyć się w jakieś materiały. Zobaczyłam resztkę tego w koty ukrytą gdzieś w stosie innych materiałów i musiałam kupić chociaż kawałeczek. Gdy tylko go zobaczyłam, wiedziałam już, że będzie nowa torba!
Nie będę ukrywać, że inspiracją do zrobienia torby (poza tym pięknym materiałem) był film na kanale Co za Szycie, który to kanał baaardzo polecam osobom zaczynającym przygodę z szyciem, czyli takim, jak ja :) Muszę się przyznać, że w momentach, kiedy nie szyję, z uporem maniaczki oglądam kolejne odcinki. Są mega inspirujące, a szycie przestaje być dzięki nim czarną magią.
Nie będzie to jednak idealna kopia, a bardziej luźna interpretacja, ponieważ wprowadziłam kilka niewielkich modyfikacji, które dopasowują torbę do moich potrzeb.Potrzebujecie nowej torby? No to co, się robi!
CZEGO POTRZEBUJESZ DO USZYCIA TORBY


Lista zakupów jak zawsze krótka, zwięzła, a część rzeczy na pewno macie już w domu:

- materiał (jego ilość zależy od wielkości torby, jaką chcecie uszyć, ja miałam kawałek o wymiarach 100x150cm i jeszcze sporo zostało)

- maszyna do szycia (nieobowiązkowa, uszyłam kiedyś podobną torbę ręcznie, chociaż zajęło to duuużo więcej czasu, ale da się!)

- nici

- metr krawiecki/linijka

- mydło/kreda krawiecka lub zwykły ołówek

- szpilki
WYMIARY TORBY


Możecie dostosować wymiary torby do Waszych własnych potrzeb, ale jeżeli nie chce Wam się kombinować, to skorzystajcie z wymiarów, które przygotowałam dla Was na podstawie mojej torby. Jest to pierwsza ze wspomnianych przeze mnie modyfikacji, które wprowadziłam podczas szycia - zmieniłam wymiary torby, ponieważ nie potrzebowałam takiej ogromniastej, jaką zrobiła w swoim projekcie Ania. Przygotowałam dla Was prosty schemat wykroju, możecie przygotować fragmenty materiału zgodnie z poniższymi wskazówkami:

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁU DO SZYCIA


Zaczynamy od rozłożenia naszej tkaniny na stole i złożenia jej na pół wzdłuż wzoru, dzięki czemu wytniemy od razu dwa identyczne prostokąty, które posłużą nam za przód i tył torby. Przed wycięciem rysujemy na materiale prostokąt o wymiarach 41x30 cm + około 1cm marginesu na szwy na dwóch dłuższych bokach i jednym krótszym oraz 5 cm marginesu na drugim krótszym boku, który będzie górą torby. Po narysowaniu spinamy materiał szpilkami, żeby nie przesuwał się przy wycinaniu no i tniemy.

Następnie w ten sam sposób wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 41x10 cm na boki torby, zostawiając takie same marginesy, jak poprzednio.

Kolejnym krokiem jest wycięcie dna torby, którym będzie prostokąt o wymiarach 30x10 cm. Tutaj zostawiamy po 1 cm marginesu na wszystkich czterech bokach.

Ostatnim krokiem jest wycięcie dwóch prostokątów o wymiarach 58x10 cm, z których uszyjemy ramiączka torby. Jeśli chcecie dłuższe lub krótsze ramiączka w Waszej torbie, zmierzcie jak długie mają być i dodajcie po 5 cm marginesu przy każdym z krótszych boków prostokątów, żeby zostawić materiał na przyszycie ramiączek do torby. Ja zmierzyłam, że idealna długość moich ramiączek to 48 cm, dlatego wycinam paski o łącznej długości 58 cm.SZYJEMY TORBĘ


Kładziemy przód torby prawą stroną materiału do góry a następnie na niego kładziemy boki torby lewą stroną do góry i spinamy boki z przodem na dłuższych krawędziach. Następnie kładziemy na to tył torby lewą stroną do góry i spinamy go również dłuższymi krawędziami z bokami torby. Ostatnim krokiem jest położenie dna torby lewą stroną materiału do góry i przypięcie go do przodu, tyłu i boków torby. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Gdy wszystkie części torby mamy odpowiednio połączone, możemy zszyć wszystkie krawędzie ze sobą. Po zszyciu odcinamy nadmiar materiału i wykańczamy brzegi owerlokiem lub ściegiem zygzakowym.
Po zszyciu torba powinna już nabrać odpowiedniej formy i możemy przystąpić do wykończenia jej górnej krawędzi. Pozostawiając torbę na lewej stronie podwijamy materiał na zewnątrz dwa razy, tworząc około 2 - centymetrową zakładkę przez cały obwód. Przypinamy powstałą zakładkę szpilkami i przeszywamy w odległości około 1 cm od jej dolnej krawędzi.
Jeśli zdecydujecie się na kieszonkę, to sprawdźcie poniżej, jak ją wykonać i wsuńcie ją pod zakładkę w celu przyszycia do wnętrza torby tak, jak na zdjęciu poniżej:

DODATKOWA KIESZONKA


To kolejna ze wspomnianych wcześniej modyfikacji, które dodałam -kieszonka w środku torby. Poniżej opisałam, jak ją wykonać:
  1. Wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 26x16 cm (oczywiście wymiary kieszonki możecie dowolnie modyfikować) i kładziemy je prawą stroną materiału do góry.
  2. Na pierwszym prostokącie, który będzie przodem kieszonki, zawijamy na zewnątrz około 1 - centymetrową zakładkę na górnej krawędzi i przeszywamy.
  3. Drugi prostokąt będzie tyłem naszej kieszonki, na którym zawijamy również około 1 cm zakładki po bokach.
  4. Kładziemy przód kieszonki prawą stroną do góry, na niego nakładamy tył również prawą stroną do góry tak, żeby stworzyć zapas około 3 cm materiału od góry na tyle kieszonki.
  5. Zawijamy boki przodu kieszonki do góry, spinamy boki i dół kieszonki, odcinamy nadmiar materiału na dole i zszywamy kieszonkę.
Tak powinien wyglądać efekt końcowy po doszyciu kieszonki i podszyciu górnej krawędzi torby:
JAK PRZYSZYĆ RAMIĄCZKA TORBY


Dobra, no to większość roboty mam za sobą, torba jest już prawie gotowa, pozostało nam tylko przygotować i przyszyć ramiączka naszej torby. Prosta sprawa, łapiemy za wycięte wcześniej paski materiału i kładziemy je lewą stroną do góry. Musimy teraz wykonać 4 proste kroki i nasze ramiączka będą gotowe:

  1. Zawijamy dłuższą krawędź paska do góry na około 4 cm
  2. Drugą dłuższą krawędź zawijamy do góry na około 1 cm tak, żeby obydwa brzegi spotkały się w środku.
  3. Zawijamy tą samą krawędź jeszcze raz, dzięki czemu tworzy nam się podwójna zakładka o szerokości około 1 cm, którą przypinamy szpilkami, a następnie przeszywamy na środku.
  4. Na przeciwległej krawędzi również tworzymy 1 cm zakładki, którą również przeszywamy na środku. Gotowe! :)Przygotowane w ten sposób ramiączka przypinamy na zewnątrz torby w takiej samej odległości od boków torby (u mnie to 5,5cm) oraz podwijając do środka krawędzie tak, żeby niewykończona cześć ramiączka była niewidoczna. Teraz wystarczy już tylko przyszyć ramiączka i torba jest gotowa.TIP: Jeśli zdecydowaliście się na wersję z kieszonką, to pamiętajcie o niej podczas przyszywania ramiączek i nie przyszyjcie jej przez przypadek do torby :)


Teraz już wiecie, jak uszyć własną torbę i wiecie też, jak prosta to sprawa.Jeśli nie macie maszyny do szycia, zapytajcie mamy, babci, ciotki, sąsiadki, ktoś na pewno pożyczy Wam ją na godzinkę, bo tyle czasu spokojnie wystarczy na zszycie przygotowanych wcześniej elementów.
Życzę Wam powodzenia w krawieckich przygodach i dajcie znać, czy udało się Wam uszyć taką torbę. Powiedzcie też, czy ten tutorial Wam się podobał, czy był przydatny i zrozumiały. Jako, że dopiero zaczynam, będę wdzięczna za każdą radę, sugestię, pomoc, konstruktywną krytykę, ale miłym słowem też nie pogardzę.

Trzymajcie się!
xoxo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz